Please wait...
Anatomie zevního ženského genitálu
Kdo a proč podstupuje tento zákrok?
Kdy není vhodné zákrok provádět?
Pooperační průběh a následná léčba
Labioplastika je zákrok plastické chirurgie zaměřený na korekci stydkých pysků, které obkružují vchod do pochvy. Indikacemi k zákroku je buď korekce defektu či deformity pysků nebo jejich kosmetická vada. I přes neexistující formální definici hypertrofie (zvětšení) malých stydkých pysků (Labia minora), je zákrok zaměřen na korekci malých stydkých pysků, které jsou nepoměrně větší než velké stydké pysky či na korekci asymetrie, která je funkčně a esteticky pro ženu neuspokojivá.
Zevní ženský genitál (též nazýván vulva) zahrnuje malé a velké stydké pysky, poštěváček, močovou trubici a vchod do vagíny. Silné vnější velké stydké pysky (větší zevní kožní řasa) zasahují od Venušina pahorku až po konečník. Dobře prokrvené malé stydké pysky (menší tenčí vnitřní kožní řasa) jsou ohraničeny velkými stydkými pysky a u některých žen jsou malé a krátké, takže nepřesahují zevní pysky, u jiných jsou ale delší, tlustší či širší a z velkých stydkých pysků vyčnívají.
Přední část malých stydkých pysků se rozděluje na dvě řasy, z nichž jedna vytváří předkožku poštěváčku a druhá jeho uzdičku. Mezi těmito řasami je ukryt poštěváček.
Kůže a sliznice malých stydkých pysků je bohatá na mazové žlázy a nervová zakončení, takže jsou velmi citlivé na dotek. Velikost, tvar a zabarvení kůže labií se u každé ženy liší a jsou často asymetrická. Variace v jejich velikosti též určuje, zda jsou skrytá nebo vyčnívají z velkých stydkých pysků. Další změny ve velikosti nastávají, když je žena sexuálně vzrušená před pohlavním stykem. Dochází k překrvení labií a jejich zvětšení na 2 – 3 násobek.
Malé stydké pysky se v průběhu života ženy zvětšují (hypertrofují) v důsledku mechanického napětí (natahování a macerace), které vzniká při pohlavním styku, masturbaci, při porodu, při lymfatickém městnání a při chronickém kožním zánětu na základě úniku moči. Zvětšení stydkých pysků může být spojeno i s mechanickým stresem, který vzniká s souvislosti s kulturní praxí, například při aplikaci piercingu se zavěšováním relativně těžkých kovových ozdob. Velká labia mohou vzniknout též na vrozeném podkladě, jak je známo ze studií dvojčat.
Protože neexistuje žádná konkrétní lékařská definice labiální hypertrofie (zbytnění pysků), ani standardizovaná metoda třídění dle velikosti, většinou je nutno brát při posuzování velikosti ohled na standardní anatomické údaje o vzhledu ženského genitálu a zohlednit představy ženy o ideálním tvaru svého genitálu.
Pracovně můžeme stanovit 3 velikosti malých stydkých pysků:
Žádná hypertrofie – malé stydké pysky jsou ukryty uvnitř velkých pysků nebo dosahují k jejich okraji
Mírná až střední hypertrofie – malé stydké pysky přesahují o 1 – 3 cm volný okraj velkých stydkých pysků.
Těžká hypertrofie – malé stydké pysky přesahují o více jak 3 cm okraj velkých stydkých pysků
Ženy, které si přejí chirurgické zmenšení malých stydkých pysků, mívají následující důvody – výraznou asymetrii genitálu, zhoršení hygieny genitálu, zachytávání labií do zipu oděvu, potíže při nošení těsného oblečení, bolest při sportování (jízda na kole, běh), přerušený proud moči, bolestivý pohlavní styk (dyspareunie).
Labioplastiku lze bezpečně provést kdykoliv po dosažení pohlavní dospělosti pacientky (minimálně v 18 letech věku), může být provedena před i po těhotenství, ve snaze vyhnout se hormonálnímu zásahu do lidského těla.
Neexistuje žádná absolutní kontraindikace labioplastiky. Mezi relativní kontraindikace zákroku patří aktivní gynekologické onemocnění (infekce, nádor genitálu), právě probíhající menzes, silné kuřáctví (omezuje hojení) a nerealistická očekávání od výsledku zákroku. U žen s nepřiměřenými nároky na výsledek operace lze doporučit psychologické vyšetření anebo u nich zákrok neprovádět.
Zákrok lze provést ambulantně v lokální anestézii, nebo za hospitalizace za sedace nebo v celkové anestézii. Typ anestézie bude upřesněn při konzultaci. Provedení zákroku je usnadněno napuštěním pysků lokálním anestetikem s příměsí látky omezující prokrvení tkání.
Klasická technika operace malých stydkých pysků zahrnuje jednoduché odstranění přebytečné tkáně podél okraje velkých stydkých pysků. Technickou nevýhodou zákroku je ztráta přirozených záhybů a vrásek malých stydkých pysků a „nepřirozeně perfektní“ vzhled genitálu.
Okrajová resekce malých stydkých pysků
Principem techniky je klínovité vytnutí malých stydkých pysků ve střední čáře v plné tloušťce. Technika zachovává přirozené nařasení okraje pysků. Přesto u této techniky existuje riziko problematického hojení a riziko porušení nervových vláken, které se projeví buď vznikem bolestivého neuromu v okolí zákroku.
Odstranění předkožky poštěváčku zahrnuje též V-Y plastiku měkkých tkání za pečlivého šetření nervových zakončení genitálu. Tím je odkryt poštěváček a zredukovány malé stydké pysky.
Klínovitá resekce malých stydkých pysků s resekcí předkožky
Dva týdny před operací byste se měli vyvarovat léků typu Aspirinu nebo podobných léků, zvyšující krvácivost a vznik modřin. Paralen je bezpečný.
Také se vyhněte konzumaci vitamínu E, který také zvyšuje pohotovost ke krvácení. Vitamíny B a C jsou bezpečné.
Nekuřte, aby byl snížen výskyt kašle, který zvyšuje riziko krvácení a modřin. Kouření také snižuje prokrvení léčených tkání a zvyšuje riziko prodlouženého a špatného hojení rány.
Alkohol také nepijte alespoň 2 dny před zákrokem, protože též zvyšuje riziko krvácení a modřin.
Dva dny před operací můžete užívat vitamin C a tinkturu z arniky (Prha horská), které se ukázali jako efektivní ve snižování pooperačního výskytu krvácení, modřin a otoků. Pak se ale vyhněte čaji, kávě a mátě, protože jejích složky neutralizují blahodárné účinky arniky.
Pokud se týden před zákrokem u Vás vyskytne nachlazení, viróza nebo chřipka je lepší zákrok odložit.
Zajistěte si před operací dostatek savých dámských vložek a v lékárně pořiďte Betadine roztok nebo Rosalgin a Betadine mast k dohojování. Eventuelně při prodlouženém hojení je možno aplikovat sedavé koupele z dubové kůry.
Ráno před zákrokem po koupeli je vhodné si zmenšit ochlupení genitálu v oblasti stydkých pysků. Na Venušině pahorku je možno ho ponechat. Neaplikujte poté místně žádný hydratační krém či parfémový přípravek.
Pokud bude zákrok prováděn za hospitalizace, přineste si s sebou též běžné toaletní potřeby a pravidelně užívané léky.
Po operaci se doporučuje užívat volné noční prádlo. Pooperační bolest bývá mírná, zákrok se často provádí ambulantně. K tlumení bolesti a dyskomfortu je vhodné užívat tabletová analgetika typu Paralen. Po operaci lokálně pravidelně vyměňujeme dámskou vložku, druhý den po zákroku lze genitál sprchovat a lokálně pysky opláchněte betadinovým roztokem naředěným dle návodu nebo Rosalginem. Za 4 dny lez roztok nahradit mastí a k dohojování okrajů ran místně po sprše aplikujeme Betadinovou mast 1 – 2x denně nebo Framykoinovou mast.
Vždy je třeba upozornit na skutečnost, že po operaci budou pysky velmi oteklé a to dílem pooperačního otoku a dílem po napuštění stydkých pysků injekčním anestetikem. Otok bude vrcholit v prvních 48 až 72 hodinách po zákroku a postupně odezní až za několik týdnů.
První 3 – 4 dny po zákroku je vhodný klidový režim na lůžku s minimem běžných denních činností. Dle charakteru zaměstnání je vhodné si na hojení rezervovat alespoň 1 týden pracovního volna. Sexuální aktivity je třeba vynechat po 6 týdnů.
Pooperační kontrola u lékaře je obvykle za 7 – 14 dní po zákroku. Rány jsou šity vstřebatelným materiálem, který spontánně vypadne za zhruba 14 dní po zákroku.
Během hojení není vhodné užívat tampóny a nosit těsné oblečení.
Komplikace po labioplastice jsou řídké, ale mohou se občas vyskytnout. Mezi ně patří krvácení, prodloužené hojení, infekce, asymetrie stydkých pysků, nedostatečná nebo nadměrná korekce. Pokud se některá z komplikací vyskytne, většinou si vyžádá revizní operaci. Příliš rozsáhlý zákrok někdy může poškodit nervová vlákna a způsobit vznik bolestivého neuromu v jizvě. Při užití některých lalokových plastik se zvyšuje riziko rozpadu rány a možné ztráty části kožního krytu.